Kraniosakrální terapie


Jak to funguje?

Jedná se o celostní přístup, jehož cílem je vyladění a celková rovnováha, podporují se vlastní regenerační schopnosti organismu.

Principem kraniosakrální metody je funkční propojení mezi systémem hlavy-lebky-mozku (kranium), páteře-míchy a křížové oblasti páteře (sakrum). Každý systém se vyznačujevlastními rytmy, tahy a tlaky.

Při terapii se vytvoří společné pole-prostor mezi klientem a terapeutem, což umožní jednotlivým systémům projevit se a zobrazit (své) vlastní vnitřní nastavení.

Terapeut vědomě pracuje s jednotlivými osami, orientací v těle a cíleným uzemněním, a systém klienta se k němu může vztahovat a lépe se orientovat.

Kraniosakrální terapie je účinná při celé řadě obtíží fyzického i psychického rázu, pomáhá nastolit harmonii v celku tělo-mysl-duše. Výborně reguluje přetížený nervový systém, ulevuje pohybovým obtížím, zlepšuje stavy po úrazech a operacích. Je vhodná jak pro akutní, tak i chronické problémy.

Kraniosakrální metoda je vyzkoušená a hodí se pro ošetření dospělých i dětí a s výhodou i budoucích maminek.

Kde je terapie vhodná?

při akutních i chronických onemocněních

po operacích a úrazech

při dlouhodobém stresu a celkové vyčerpanosti

při bolestech zad a degenerativních změnách na páteři a kloubech

při problémech v oblasti sluchu (např. tinnitus) a zraku

při problémech s obličejem, čelistí, zuby, dutinami u migrén

jako podpora a příprava na otěhotnění, porod a poporodní integraci

a u řady dalších stavů, včetně chronické únavy

Jak terapie probíhá?

Každá terapie začíná rozhovorem o klientových problémech a očekáváních, pokračuje krátkým seznámením s metodou, vysledováním a uvědoměním si vlastních zdrojů a způsobu, jak tyto zdroje využít. Vlastní terapie probíhá nejčastěji vleže, kdy se terapeut po domluvě s klientem dotýká určitých míst na jeho těle „cítí“ a “naslouchá”, diagnostikuje a působí tam, kde je třeba.

Terapeut vytváří bezpečné a klidné místo, ukotvuje se v prostoru, a klient se zde může uvolnit, rozprostřít se sám v sobě, uvědomit si své omezující vzorce a pracovat s nimi případně se je pokusí přímo rozpustit.

V konečné fázi terapie probíhá integrace, která pomáhá uchopit a ukotvit nově získané prožitky a uvolněné potenciály k dlouhodobějšímu využití. Ideální délka procedury je 90 minut.


Internetové stránky vytvořil: Novák Miroslav | Rybín Vojtěch